Życzenia na Tłusty Czwartek

przepis na pączkiTłusty czwartek to przez wszystkich lubiane święto, które w kalendarzu chrześcijańskim przypada w ostatni czwartek przed wielkim postem. Dzień ten jest oznaką ostatniego tygodnia karnawału. W tłusty czwartek dozwolone jest objadanie się pączkami. Data tłustego czwartku uzależniona jest od świąt wielkanocnych, dlatego jest to święto ruchome. W tym dniu za najpopularniejsze dania uchodzą oczywiście pączki, ale obok nich na stołach królują również faworki, nazywane popularnie chrustami.

W tłusty czwartek każdy musi zjeść przynajmniej jednego pączka, gdyż według znanego porzekadła, ten, kto nie zje w tym dniu pączka, temu nie będzie się w życiu dalej wiodło. Nic więc dziwnego, że w tłusty czwartek wszyscy sięgają po pączki i chrusty, nawet pomimo tego, że są to ciastka bardzo kaloryczne. Niegdyś pączki nadziewano słoniną, boczkiem oraz mięsem, a obecnie najpopularniejszym nadzieniem jest konfitura lub marmolada. Można się także zetknąć z pączkami z budyniem lub z bitą śmietaną.

Tłusty czwartek jest także świętem, w którym wiele osób przesyła sobie różnego rodzaju życzenia. Wprawdzie nie jest to takie święto jak dzień kobiet czy dzień dziecka, ale mimo to, wysyłanie sobie życzeń w tłusty czwartek staje się coraz powszechniejszym zwyczajem. Jeśli nie wiesz, jakie będą najlepsze życzenia na święta zwane tłustym czwartkiem, wówczas możesz zajrzeć do sieci. Znajdziesz tam mnóstwo różnych propozycji na życzenia na tłusty czwartek. Mogą one brzmieć chociażby następująco: „Jedz, jedz dużo pączków, pączków i faworków. Nie przejmuj się brzuchem, niech nie będzie maluchem!” lub „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła – wszystkiego smacznego z okazji tłustego”. W tłusty czwartek warto także sięgnąć po życzenia dla najmłodszych, zwłaszcza, że to właśnie dzieci są smakoszami wszelkiego rodzaju łakoci,
w tym także pączków.

W tym dniu możemy więc maluchom podarować kolorowe kartki dla dzieci: z barankiem, króliczkiem oraz złożyć im zabawne życzenia w formie rymowanek: „Był sobie mały, tłuściutki pączek. Był okrąglutki i nie miał rączek. Z wierzchu miał piękną, chrupiącą skórkę, a w środku dziurkę na konfiturkę!” lub „Jak tradycja stara każe w domu, sklepie, biurze, barze. Wszędzie pączek dziś króluje, każdy chętnie go smakuje. Z dżemem, z cukrem, z wisienkami, wszędzie pączek dzisiaj z nami. Dziś kalorii nikt nie liczy, wszędzie moc pysznych słodyczy. W tłusty czwartek przez dzień cały słodkim królem – pączek mały!”.