Zwyczaje walentynkowe w innych krajach

walentynkiZwyczaje walentynkowe w Polsce są nam doskonale znane. W jaki sposób obchodzi się święto zakochanych w innych krajach? Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Niemcy, Włochy, Hiszpania, Indie, Japonia, Malezja oraz Tajlandia to jedynie kilka z wielu państw, w których w wyjątkowy sposób obchodzony jest dzień 14 lutego.

W USA symbolem walentynek już od dawna były słynne pocztówki z życzeniami dla zakochanych. Jednak nie tylko oni są ich adresatami. Kartki walentynkowe i drobne upominki wysyłane są również do przyjaciół, rodziny, znajomych, szefów firm oraz pracowników. Święto zakochanych w tym kraju jest tak popularne, że w niektórych amerykańskich szkołach wprowadzono nawet specjalne walentynkowe lekcje.

Na Wyspach Brytyjskich najciekawszymi zwyczajami walentynkowymi są radosne śpiewanie piosenek miłosnych (Anglia) oraz obdarowywanie ukochanej osoby drewnianą łyżeczką ozdobioną serduszkami, kluczami i kłódeczkami (Walia). Przesłaniem płynącym z tego słynnego walijskiego zwyczaju jest powiedzenie „otwórz moje serce”.

W Niemczech prym wśród walentynkowych podarunków wiodą czerwone róże jako symbol trwałego i szczerego uczucia, a także czekoladowe lub piernikowe słodycze w kształcie serca z dodatkiem marcepanu w polewie z mlecznej czekolady. Kolejną tradycją jest również uroczysta romantyczna kolacja z afrodyzjakiem w ekskluzywnej restauracji. We Francji zamiast walentynkowych kartek mężczyźni wysyłają swoim ukochanym kobietom bukiety kwiatów z bilecikiem zapraszającym je do kina, teatru lub na wykwintną kolację w lokalu.

Włochy w dzień świętego Walentego słyną z wykupywania sklepów z czerwoną bielizną, natomiast w Hiszpanii 14 lutego otrzymać można bardzo praktyczny prezent – najczęściej z kategorii sprzętu elektronicznego do domu.

Na kontynencie azjatyckim największą popularnością walentynki cieszą się w Japonii, w odróżnieniu od Indii, gdzie bojkotowane są one protestami ze strony ortodoksyjnych Hindusów, jednak mimo to obchodzone głównie wśród młodzieży. W Tajlandii natomiast 14 luty jest oficjalnym dniem zawierania związków małżeńskich. Walentynkową atrakcją w Malezji jest z kolei konkurs o nazwie „więźniowie miłości”. Uczestniczą w nim pary skute metalowymi kajdankami, które są obserwowane przez tydzień. Para która zwycięży otrzymuje nagrodę pieniężną w zamian za wytrzymanie pełnego tygodnia w okowach.