Zwyczaje i pomysły sylwestrowe

impreza sylwestowaNa ostatnią noc w roku czeka się zawsze. Obojętnie, czy przepadamy za zabawami sylwestrowymi, czy kojarzą się nam one z nieudanymi, źle zaplanowanymi wyjściami w przebraniu, wiemy, że ta grudniowa noc jest bardzo ważna.

Zgodnie z tradycją powinniśmy spędzać tę noc w domu, w gronie rodzinnym i atmosferze bardzo uroczystej, przypominającej trochę Boże Narodzenie. Współcześnie jednak obchodzona jest rozmaicie. Owszem, organizujemy sylwestra w domu, ale równie często idziemy na bal lub spędzamy sylwestra w klubie.

Większość z nas też wkłada sporo wysiłku w odpowiednie sylwestrowe przygotowanie. Szczególnie Panie dbają o odpowiedni strój i makijaż na tę noc. Trendy modyfikują się co rok, ale ogólne „wytyczne” są niezmienne: musi błyszczeć, być kolorowo, promieniście, zupełnie niecodziennie. Ta ostatnia cecha jest przyczynkiem do organizowania jednego z lepszych rodzajów imprez – sylwestrów przebieranych. Tematyka zależy od pomysłu i inwencji gospodarzy i gości, ale samo przygotowanie przebrania jest już wstępem do dobrej zabawy. Takie zabawy chętnie lansowane są przez młodych ludzi – na studenckich sylwestrach kreatywności nie brakuje!

Przygotowanie do zabawy sylwestrowej to nie tylko strój, ale też wystrój. Aby w pełni poczuć ducha szalonej nocy, należy zadbać o odpowiednie dekoracje sylwestrowe. Nie dopuśćmy, aby zabrakło długich serpentyn, kolorowych balonów, mieniących się konfetti. I pod żadnym pozorem – sztucznych ogni. Bajeczny pokaz fajerwerków, jaki możemy wyczarować, na długo pozostanie w pamięci naszych gości, a nowy rok zostanie powitany odpowiednio.

Sylwestrowe menu to zazwyczaj szwedzki stół. Jedynie na balach lub czasem na imprezach klubowych gwarantowane jest stałe miejsce siedzące i kelner/obsługa zmieniająca talerze. W sylwestrowym menu królują zimne półmiski, sałatki, koreczki, ale pojawiają się też dania na ciepło. Oprócz tradycyjnego barszczu z krokietem, można wciągnąć pizzę, tartę albo np. risotto. Ważne, żeby potrawy nie wymagały długiego czasu przygotowania, a najlepiej, jeśli umówimy się na sylwestra składowego – wtedy praca i koszty podzielą się między gości po równo.
Niecodziennym sposobem witania nowego roku jest spędzanie sylwestra we dwoje. Pary, które mają dość przyjęć i hucznych imprez, mogą zaplanować sobie romantyczny wieczór bez żadnych zobowiązań i wymagań odnośnie stroju, makijażu, harmonogramu zabaw. Po prostu relaks i dobra, odprężająca atmosfera.
Po udanym sylwestrze czeka nas już tylko karnawał – nie musimy jechać do Rio de Janeiro albo Wenecji, żeby dobrze się bawić. Wystarczy pamiętać, że podstawa udanej imprezy to dobry humor i… wygodne buty.