Uroczyść Matki Boskiej Zielnej

polskie ziołaWniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny uważane jest za największe święto maryjne. Obchodzone jest ono 15 sierpnia. Wówczas upamiętniane jest wzięcie Najświętszej Maryi Panny z duszą i ciałem do nieba. Każdego roku we wszystkich kościołach w Polsce z tej okazji odbywają się uroczyste msze święte. Ten szczególny dla katolików dzień jest również dniem wolnym od pracy. Jak obchodzone jest Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny?

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny nazywane jest często również świętem Matki Boskiej Zielnej. Z racji faktu, iż jest to kościelne święto nakazane, wszyscy wierni powinny wziąć udział w uroczystej Mszy Świętej. Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny związane jest z wiarą, że Matka Boska nie zmarła śmiercią naturalną, ale została wzięta do nieba. Warto wiedzieć, że w roku 1950 Papież Pius XII w apostolskiej konstytucji Wniebowzięcie uznał za jako jeden z dogmatów Kościoła Katolickiego.

W Polsce Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny nazywane jest także Świętem Matki Bożej Zielnej, które bardzo często łączone jest ze świętem plonów. Zgodnie z tym, często święcono i składano ofiary ze zbóż, ziół, warzyw, a także kwiatów. Ponadto poświęcone plony trzymane były w domach, ponieważ według wierzeń miało to zapewnić harmonię ogniska domowego, a także bezpieczeństwo.

To szSanktuarium maryjne w Częstochowieczególne święto maryjne to także tradycja odbywania pielgrzymek do maryjnych sanktuariów. Od wielu lat wierni pielgrzymują na Jasną Górę, gdzie każdego roku 15 sierpnia odbywa się uroczyste nabożeństwo. Również w Kalwarii Zebrzydowskiej ten dzień jest szczególnie obchodzony. Odbywa się tam bowiem inscenizacje Zaśnięcia Maryi, a także Jej Wniebowzięcia. W innych regionach kraju niż wspomniane Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny często wiąże się z dożynkami.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest świętem, które obchodzone jest na całym świecie, jednakże ma nieco inne nazwy, np. w Kongo – Matki Boskiej Znakomitej, natomiast w Czechach Matki Boskiej Korzennej.

Ciekawostką zapewne będzie fakt, że w prawosławiu Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny znane jest jako Zaśnięcia Bogurodzicy. Prawosławie ponadto uznaje, że Maryja jest Matką Jezusa-Życia, który po śmierci zabiera Ją do nieba. Ponadto śmierć Chrystusa była dobrowolna, z kolei Śmierć Maryi, Jego Matki zgodna z prawami natury. Natomiast w wyznaniu jakim jest mariawityzm Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny uważane jest za prawdę wiary, a nie dogmat. W związku z tym mariawici nie muszą wierzyć we Wniebowzięcie, aby zostać zbawionym.