Wielkanoc w krajach europejskich

wielkanoc w europieDoskonale wiemy jak okres wielkanocny obchodzony jest w Polsce. Jak zatem wygląda świętowanie w innych europejskich krajach ? Niektóre zwyczaje są niezwykle interesujące i chociażby z tego powodu warto wspomnieć o nich kilka słów. Poniżej przegląd najważniejszych wielkanocnych tradycji w kilku krajach Starego Kontynentu. Święta wielkanocne już od wielu pokoleń są symbolem radości i narodzin. Z ich obchodami wiąże się mnóstwo tradycji, które w wielu regionach Polski kultywowane są do dnia dzisiejszego. Na przestrzeni lat nie straciły nic na swej popularności. Które z nich jednak zasługują na miano tych najważniejszych?

Hiszpania. Hiszpanie jako kraj bardzo religijny, niezwykle mocno przeżywający Święta Wielkanocne. Corocznie odbywa się tutaj imponujące przedstawienie, przybliżające wiernym męczeństwo Chrystusa. W każdej procesji pojawiają się specjalne platformy-ołtarze, przedstawiające sceny drogi krzyżowej. Główną rolę w tym spektaklu odgrywają tzw. pokutnicy, którzy w blasku świec i rytmie głuchych bębnów przemierzają hiszpańskie ulice.

Anglia. Obchodzenie Wielkanocy wiąże się tutaj ze spożywaniem słodkiego smakołyku o nazwie Hot Cross Burn. Jest to angielska odmiana drożdżówki z marmoladą i lukrowanym krzyżem. Słodycz ten ma upamiętniać męczeńską śmierć Chrystusa na krzyżu i nie może go zabraknąć na angielskim wielkopiątkowym śniadaniu.

Niemcy. Tutaj bardzo popularny jest zajączek wielkanocny o nazwie Osterhase. Legenda głosi, że od XVI wieku przynosi on jajka do niemieckich domów. Jest symbolem płodności i nadziei związanej ze zmartwychwstaniem Chrystusa.

Włochy. Spożywanie pastiery i casatiello. Ten pierwszy lokalny przysmak to ciasto z ricotty z dodatkiem owoców kandyzowanych i kwiatów drzewka pomarańczowego. Z jego przygotowaniem połączony jest także konkurs na najlepszą kucharkę. Każda rodzina wypieka ich co najmniej kilkanaście, aby móc obdarować nimi swoich krewnych i przyjaciół. Casatiello to natomiast słony placek z mąki, drożdży, smalcu, jajek, salami oraz sera pecorino. Ser ten wytwarzany jest przez małe baranki, uznawane jako symbol zmartwychwstałego Chrystusa.

Szwecja. Składanie domowych wizyt przez dzieci przebrane za czarownice. Maluchy życzą wtedy wszystkim wesołej Wielkanocy ( szw. Glad Posk) i zostają obdarowywane smakołykami.