Obchodzenie Święta Zmartwychwstania Pańskiego

wielkanocWielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto dla każdego chrześcijanina. Związane jest ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. O ile tydzień przed świętami, jest okresem smutku i zadumy nad śmiercią Jezusa, to dwa dni Świąt Wielkanocy są czasem radości z jego zmartwychwstania, ale i również z nadejścia wiosennej aury i budzenia się natury do życia.

Ze Świętami Wielkanocnym wiąże się cała masa symboli i tradycji. Wiele z nich ma swoje korzenie w praktykach pogańskich i słowiańskich. Najpopularniejsze to malowanie jajek, śmigus-dyngus, święcenie pokarmów i wiele innych, które związane są z określonym regionem.

Pierwszy dzień świąt rozpoczyna się uroczystą mszą rezurekcyjną, po której rodzinnie zasiada się do wspaniale zastawionego stołu. Dzień ten jest okazją do spotkań rodzinnych i składania sobie życzeń. Składamy sobie życzenia wielkanocne wysyłając tradycyjne kartki świąteczne, lubimy także słać smsy i maile. Jednak życzenia złożone przy świątecznym stole mają najwięcej uroku.

 Drugi Dzień Świąt Wielkiej Nocy łączy się z zabawną tradycją. Choć ostatnio tradycja ta niestety nieco zanika, głównie ze względu na to, że w większych miastach ta pozornie niewinna zabawa coraz częściej zamienia się w chuligańskie wybryki, to na wsiach jest ciągle praktykowaną i społecznie akceptowaną zabawą. Chcesz się dowiedzieć więcej o tradycjach Lanego Poniedziałku? Odwiedź naszą stronę!

Życzenia świąteczne są szczególne, wiążą się bowiem z religijnością i rodziną, bo przecież to z najbliższymi spędzamy ten wspaniały czas. I właśnie tego sobie życzymy, by spędzać świąteczne chwile w spokoju i miłości, wśród rodziny i bliskich nam osób. Miłość, radość, spokój i łaski płynąc od zmartwychwstałego Jezusa to najczęściej powtarzające się słowa podczas składania życzeń świątecznych.

Wraz ze Świętami Wielkanocnymi wśród młodego pokolenia pojawiła się ostatnio moda na żartobliwe i humorystyczne wierszyki wielkanocne, wysyłane najczęściej w smsach. Wielkanoc to w końcu czas radowania się więc niewielka doza humoru jest wskazana. Coraz bardziej lubimy wysyłać sobie wirtualne kartki świąteczne, które znaleźć możemy na wielu stronach internetowych i przesłać bliskim na wirtualną skrzynkę pocztową.