‘Święta w grudniu’

postheadericon Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

niepełnosprawny w pracyMiędzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych (International Day of Persons with Disabilities) to święto ustanowione przez ONZ w 1992 r. i obchodzone co roku 3 grudnia. Ten specjalny dzień pomaga w nagłaśnianiu i podkreślaniu problemów, z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne. jak świętować »

postheadericon Barbórkowe obyczaje

górnicyPonieważ święta Barbara jest patronką górników, w dniu imienin Basi obchodzone jest także ich Święto. Jest to oczywiście Barbórka. Górnicy traktują je bardzo poważnie i co roku nadają mu określony porządek. Obchody Dnia Górnika rozpoczynają się uroczystą mszą świętą. Już na niej wszyscy ubrani są w galowe mundury górnicze. Msza odprawiana jest w intencji bezpiecznej pracy pod ziemią. Wspominana jest także patronka górników – święta Barbara. Przyjęła on chrzest wbrew woli swojego ojca i uciekając przed jego gniewem znalazła schronienie w podziemnej jaskini. Dlatego teraz opiekuje się wszystkimi, którzy właśnie pod ziemią pracują. Górnicy wierzą, że pomogła już niejednemu z nich w trudnych i niebezpiecznych sytuacjach. Jaki jest harmonogram działań w Dniu Górnika? jak świętować »

postheadericon Życzenia noworoczne – czego życzyć w Nowym Roku?

życzenia noworoczneWszyscy lubią Święta oraz świętowanie sylwestrowe, mimo iż zawsze słychać narzekania wynikające z zabiegania, z wydawania pieniędzy itp. Jednak co roku w gorącym okresie przedświątecznym jedno jest nie zmienne- zawsze pamiętamy o życzeniach dla bliskich. Choćbyśmy bardzo byli zabiegani w przedświątecznych porządkach, zakupach i przygotowaniach zawsze znajdujemy chwilę na wysłanie kartek z życzeniami na dla najbliższych. jak świętować »

postheadericon Jak dawniej spędzano noc sylwestrową?

nowy rok dawniejPoczątek tradycji sylwestrowej datowany jest na rok 999, zapoczątkowany przez papieża Sylwestra II. Według proroctw sybilli w roku 1000 miał nastąpić koniec świata, którego sprawcą miał być smok Lewiatan. Kiedy ten wyrok nie sprawdził się w rzeczywistości, uradowani ludzie zaczęli bawić się i tańczyć, co dało początek nocy sylwestrowych, która do dzisiaj przetrwała zarówno w Polsce jak i na całym świecie. Nowy rok jest bowiem świętem obchodzonym we wszystkich kulturach, jednak nie wszyscy świętują go tego samego dnia (np. Żydzi). Pierwsi chrześcijanie obchodzili Nowy Rok 6 stycznia. Następnie data została zmieniona na 25 grudnia. W końcu jednak ustalono, ze nowy rok w kościele katolickim powinno obchodzić się w oktawę godzin Chrystusa, czyli 1 stycznia. jak świętować »

postheadericon e-Kartki sylwestrowe samodzielnie robione

kartki noworoczneGdy wielkimi krokami zbliża się Nowy Rok, zaczynasz rozpaczliwie myśleć o wszystkich znajomych, którym powinnaś była wysłać kartki z życzeniami. Dookoła wszystko jest takie piękne, spadają wielkie płatki śniegu, słychać radosne dźwięki kolęd, a z kuchni dobiega kuszący zapach piernika. Wszystko byłoby idealnie, gdyby … Dwa dni do Nowego Roku, a ty zapomniałaś o swoich przyjaciołach – o tym, by wysłać życzenia. Nie martw się, nic straconego. Zawsze możesz wysłać sms-a lub – co więcej – elektroniczną kartkę. jak świętować »