Święta Wielkiej Nocy

zyczaje wielkanocneŚwięta wielkanocne są najstarszymi i najważniejszymi ze świąt chrześcijańskich. Co roku obchodzone są w inne dni a czasami miesiące. Najwcześniejszą datą jest 22 marca zaś najpóźniejszą25 kwietnia. Wielkanoc kojarzy się nam z barwnymi pisankami, barankiem, smacznymi potrawami jakie goszczą wtedy na naszych stołach i z obrzędami kościelnymi jakie odbywają się podczas Wielkiego Tygodnia. Jak przebiegają święta wielkanocne?

Zapoczątkowuje je Niedziela Palmowa, kiedy to wierni udają się do kościoła z palemkami. Symbolizują one przybycie Jezusa do Jerozolimy a ponadto wedle ludowych wierzeń są oznaką odradzającego się życia. Gałązkami palmowymi poklepywano także domowników co miało zapewniać im szczęście i dostatek przez cały rok.

W ramach religijnych obrzędów palmy są palone a popiół z nich przeznaczony do posypywania głów w Środę popielcową. W zasadzie cały tydzień poprzedzający dwa dni świąt Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i Poniedziałek Wielkanocny przeznaczony jest w wielu domach na wiosenne porządki i przygotowywanie smakowitych potraw oraz wypiek typowo wielkanocnych ciast.

Bardzo ważnym obyczajem wielkanocnym  jest sporządzenie święconki, czyli koszyczka wypełnionego pokarmami takimi jak pisanki czyli ozdabiane jajka, chleb, masło, wędliny, baranek jako symbol Jezusa Chrystusa, sól chroniąca przed zepsuciem. Często też w naszych koszykach pojawiają się czekoladowe jajeczka i zajączki, chętnie święcone przez dzieci. Z zającem związany jest obyczaj, który wydaje się powoli zadamawiać w tradycji polskiej a mianowicie obdarowywanie się wzajemne domowników małymi upominkami.

Największą frajdę mają dzieci, gdyż ich zadaniem jest odszukanie prezentów, które „ukrył zajączek wielkanocny” w zakamarkach domu lub w ogrodzie. Mimo, iż Wielkanoc nie wiąże się z kupowaniem prezentów tak jak Boże Narodzenie, chętnie dajemy się wciągnąć w tego rodzaju zabawy. Zwieńczeniem Świąt Wielkanocnych jest Lany Poniedziałek, kiedy to zwłaszcza na wsiach chłopcy polewają dziewczęta wodą i ogólnie panuje wesoły nastrój związany ze świętowaniem Zmartwychwstania.