Stroiki i dekoracje wielkanocne

ozdoby wielkanocneJak co roku, im bliżej Świąt Wielkiej Nocy, tym bardziej przyroda budzi się do życia, tym bardziej cieszymy się wiosną, każdym jej objawem, choćby najmniejszą stokrotką na trawniku. Dlatego w tym radosnym okresie w naszych mieszkaniach nie może zabraknąć zieleni, pięknych wiosennych kwiatów.

Aby udekorować nasz dom w święta, możemy wykorzystać wiele roślin, jednak oczywiste jest, że nieodłącznym symbolem wiosny będą kwiaty cebulowe, takie jak tulipany, żonkile, narcyzy, szafirki, przebiśniegi, a także takie jak prymulki, frezje, jaskry. Wizytówką wiosennych kompozycji są zazwyczaj tulipany oraz hiacynty. Dzięki różnorodnej kolorystyce – bieli, żółci, pomarańczy, czerwieni, różu, a nawet zieleni – i kształtom kwiatów licznych odmian znajdą miejsce w każdym wnętrzu.

Do wystroju wnętrza możemy wykorzystać również bazie, które kojarzą się z wiosną i Świętami Zmartwywstania Pańskiego. Mogą być one głównym elementem kompozycji. Duży pęk bazi w wazonie, przepleciony kilkoma wiosennymi kwiatami może bardzo efektownie wyglądać na naszym stole. Do wazonu możemy włożyć również żywe gałązki np. brzozy, jabłoni, wiśni. Jeśli pomyślimy o tym odpowiednio wcześniej, po pewnym czasie na pewno doczekamy się małych, intensywnie zielonych, młodych listków, które w połączeniu z kwiatami będą wspaniałym wiosennym akcentem w naszym mieszkaniu.

Co prawda bujne bukiety barwnych kwiatów wyglądają wspaniale, ale dużym powodzeniem cieszą się także skromne roślinki takie jak owies lub ozdoby z rzeżuchy na Wielkanoc wysiane na spodeczku, dające efekt zielonej łączki która uwieńczona żółtym kurczaczkiem lub kolorowymi pisankami będzie równie ładną dekoracją wielkanocnego stołu.

Kwiaty, w zależności czy wybierzemy cięte czy też doniczkowe, możemy umieszczać w różnych pojemnikach – odpowiednio dobrany wazon lub kosz będzie wspaniałym dopełnieniem wiosennych kompozycji. Ponadto aby rośliny w naszym domu wyglądały jeszcze efektywniej, możemy ozdobić je dodatkami, np. kolorową rafią, wstążką czy fantazyjnie powyginanymi gałązkami, jednak nie należy z tym przesadzić – w końcu cały urok wiosennych kwiatów tkwi w ich lekkości formy, świeżości i prostocie.

Z roślin możemy stworzyć piękne stroiki na gąbce florystycznej, które po udekorowaniu małymi pisankami mogą upiększać nie tylko nasz dom, ponadto będą świetną świątecznym stroikiem wielkanocnym na cmentarz – w te rodzinne święta nie możemy zapominać także o najbliższych, którzy już odeszli.

Wielkanoc to czas wiosennej i radosnej atmosfery, dlatego zafundujmy sobie w tym okresie najpiękniejsze, żywe dekoracje mieszkania, które przepełnią je świeżością i energią.