Skąd wzięła się tradycja obchodzenia urodzin?

obchodzenie urodzinSkąd wziął się zwyczaj składania sobie życzeń i świątecznego obchodzenia rocznicy naszego przyjścia na świat?

Urodziny są niczym innym, jak tradycją celebrowania (niekiedy bardzo hucznie i bogato) dnia, kiedy się urodziliśmy. Wiąże się to ze składaniem sobie życzeń i obdarowywaniem się różnorodnymi prezentami.

Obchodzenie dnia narodzin wywodzi się z kultury starożytnego Rzymu, pierwotnie święto ku czci Geniusza (półboska istota, która przynosi szczęście). Dlatego też Chrześcijanie nie obchodzili tego dnia. Zamiast urodzin świętowali oni imieniny (zwyczaj uroczystego obchodzenia dnia święto bądź błogosławionego z kalendarza chrześcijańskiego) oraz rocznicę śmierci.

Nieodłącznym elementem urodzin w Europie jest przyrządzanie tortu. Ozdobiony on jest świeczkami, jest ich tyle, ile lat kończy solenizant. Po odśpiewaniu przez gości tradycyjnego ”Sto lat” osoba obchodząca urodziny zdmuchuje świeczki i myśli sobie życzenie. Wierzy się, że jeśli nie wypowie go głośno, spełni się.

Jednymi z najważniejszych urodzin jest tzw. osiemnastka. Impreza ta jest organizowana po to, by uczcić wejście w dorosłość młodego człowieka. Polskimi zwyczajami jest podrzucanie solenizanta o północy oraz ”obdarowywanie” go symbolicznymi klapsami paskiem.

Na urodziny ślemy jubilatom specjalne kartki z życzeniami. Wysyłamy je najczęściej pocztą, ale coraz bardziej popularne jest obdarowywanie się elektrycznymi życzeniami. Są to internetowe kartki, które ślemy sobie za pomocą e-maila. Mogą zawierać zabawne wierszyki, animacje, różnorodne dźwięki np. popularne ”Sto lat”. E-kartki wysyłamy nie tylko z okazji urodzin, ale również na święta, dzień matki czy ojca albo Nowy Rok.

Jak obchodzi się urodziny w innych krajach?

Afryka

Największe znaczenie ma tutaj ”rytuał przejścia”. Organizowana jest ceremonia wejścia w dorosłość. W dniu urodzin jubilaci w odpowiednim wieku uczą się wierzeń, pieśni, zwyczajów społeczności w jakiej żyją.

Wielka Brytania

Za pomocą ciastek z przepowiednią przewidywane są dalsze losy życia solenizanta. Osoba, która znajdzie w ciastku monetę będzie w przyszłości bogata.

Argentyna

Tutaj ciągnie się solenizanta za ucho tyle razy, ile lat skończył. Za bardzo ważne uważane są piętnaste urodziny dziewcząt.

Rosja

Dzieci obchodzące urodziny otrzymują w szkole prezenty od nauczyciela i kolegów z klasy. Ponadto dostaje się tort z życzeniami, które namalowane są na cieście.

Dodaj komentarz