Skąd wzięła się tradycja obchodzenia sylwestra?

sylwesterZ wigilią Nowego Roku czyli dniem św. Sylwestra związanych jest wiele różnych wierzeń i legend. Najsławniejsza z nich mówi, że papież Sylwester w 317 roku zamknął w podziemiach swojej katedry smoka. Smok ten siedzieć miał tam do roku 1000 kiedy to wyjdzie na wolność i pożre całą ludzkość. Ta legenda krążyła przez parę wieków tak jak wśród współczesnych krąży info o tym, ze Majowie przepowiedzieli nam koniec świata na 21 grudnia 2012 roku.

W noc z 31 grudnia 999 roku na 1 stycznia 1000 roku nic się nie stało i ludzie zaczęli hucznie świętować Nowy Rok, który stanowił dla nich niejako nowe życie.

Pamiętajmy, że ludzie w tamtych czasach nie byli tak uświadomieni jak ludzie obecnie, dlatego wierzyli w smoki i koniec świata przez nie.
Tak naprawdę jednak tradycja świętowania Sylwestra nie wywodzi się od papieży – Sylwestra czy Sylwester II, bo jest znacznie młodsza – ludzie obchodzą hucznie tę noc dopiero od końca XIX wieku czyli niewiele ponad 100 lat.
Początkowo zabawy sylwestrowe przeznaczone były dla zamożniejszej części społeczeństwa, ubogim nie dane było świętować tego dnia. Dopiero później świętowanie stało się na tyle powszechne, że obecnie każdy człowiek na ziemi chociaż raz uczestniczył w zabawie sylwestrowej. A niektórzy z nasz przygotowują się do tego dnia przez cały rok – by finał przygotowań był właśnie 31 grudnia.
Generalnie w każdym kraju wybijającą północ świętuje się fajerwerkami, składając sobie noworoczne życzenia. W Dani do tego skakanie z krzesła na podłogę ma przynieść dobry rok, a w Hiszpanii zjada się dwanaście kulek winogron, co także ma zapewnić dostatek w nowym roku. W Polsce nie ma jakiś specjalnych wierzeń i przesądów sylwestrowych oprócz tego, że w nowy rok nie powinno wchodzić się z długami, bo zadłużony będzie cały rok oraz tego, że to jak spędzimy Nowy Rok oznacza, jak spędzimy cały rok.
Generalnie jednak świętowanie sylwestra to bardzo miły akcent.