Skąd się wzięły Walentynki?

walentynki14 lutego, Święto Zakochanych, związane jest z imieninami Świętego Walentego. Walenty był duchownym, żył w III wieku za czasów panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarz wydał zakaz wchodzenia w związki małżeńskie młodych mężczyzn, którzy jako ludzie wolni mieli być lepszymi żołnierzami. Biskup Walenty nie podporządkował się temu zakazowi i potajemnie udzielał ślubów młodym legionistom. Został za to ukarany karą więzienia, a tam on sam zakochał się w niewidomej córce strażnika więziennego. Legenda mówi, iż miłość ta przywróciła wzrok dziewczynie, a gdy dowiedział się o tym cesarz, wydał nakaz zabicia biskupa Walentego. Dzień przed swoją śmiercią Walenty napisał list do swej ukochanej, podpisując go: „Od Twojego Walentego”. W ten sposób powstała pierwsza walentynka i od tamtej pory wysłano na całym świecie miliony kartek walentynkowych z wyznaniami miłości, płomiennych uczuć i przywiązania, a każda z nich zwyczajowo powinna być podpisana: „Od Twojego Walentego” lub „Od Twojej Walentynki”.

W dobie Internetu i telefonów komórkowych zanika niestety zwyczaj wysyłania kartek walentynkowych tradycyjną pocztą. Częściej decydujemy się na wysłanie e-walentynkowi pocztą elektroniczną, co jest łatwiejsze, szybsze i darmowe. Może warto odświeżyć dawny zwyczaj i wysłać ukochanej prawdziwą walentynkę? Samodzielnie wybrana kartka z własnoręcznie wpisanym wyznaniem miłości z pewnością  ucieszy i zachwyci przede wszystkim kobiety i dziewczęta, które lubią takie romantyczne, drobne upominki i gesty, wyrażające miłość. Postarajmy się wpisać na kartkę walentynkową samodzielnie wymyślone i oryginalne słowa wyrażające nasze uczucia, nie kopiujmy rymowanych wierszyków z Internetu, ale puśćmy wodze fantazji.

Znakomitym upominkiem walentynkowym dla ukochanej będzie na pewno walentynka ręcznie robiona. Wystarczy jedynie kawałek kolorowej tektury, papierowe czerwone serduszko, ozdobny sznurek lub kokardki i klej. Walentynka ręcznie robiona nie musi być bardzo wymyślna i bogato zdobiona, ważne, by była samodzielnie zrobiona. Jeśli mamy więcej czasu i zapału, możemy przygotować samodzielnie znakomity prezent na walentynki dla dziewczyny – album ze zdjęciami ilustrującymi historię waszego związku. Wystarczy duży zeszyt w twardej oprawie, wasze zdjęcia, nożyczki i pisaki do podpisania zdjęć i dodania śmiesznych lub romantycznych komentarzy.