Modlitwa do św. Antoniego – czy jest skuteczna?

święty antoniŚwięty Antoni Padewski jest jednym z najbardziej popularnych świętych katolickich. Słynie głównie z tego, że pomaga modlącym się do niego odnaleźć zagubione bądź skradzione przedmioty. Skąd wzięło się przekonanie, że prośby kierowane do tego świętego są wysłuchane? Dlaczego kult Antoniego jest tak silny?
O życiu świętego słów kilka
Święty Antoni był franciszkaninem i mocno udzielał się jako kaznodzieja w różnych zakątkach Europy. Jego przemowy do wiernych odznaczały się żarliwością, elokwencją i ogromną siłą przekonywania. Ze względu na to oraz przez wzgląd na zaangażowanie Antoniego w obronę czystości wiary często nazywano go „młotem na heretyków”. Święty Antoni dokonywał też licznych i niesamowitych cudów (w czasie kanonizacji odczytano opis 53 cudów przez niego dokonanych). Jednym z nich było na przykład wskrzeszenie małego dziecka. Pod koniec życia święty osiadł na stałe w Padwie, gdzie zmarł w wieku zaledwie 36 lat. W miejscu jego pochówku wzniesiono słynną bazylikę Il Santo.
Czemu rzeczy znalezione?
Wiele osób pogląd mówiący o tym, że św. Antoni pomaga odnaleźć rzeczy zagubione i skradzione, wywodzi z pewnego wydarzenia z życia franciszkanina. Któregoś dnia Antoni zauważył zniknięcie swoich notatek, które prowadził, przygotowując wykłady. Okazało się, że zabrał je pewien młodzieniec pragnący zdobyć rozgłos dzięki podpisaniu dzieła Antoniego własnym imieniem. Święty w wydarzeniu tym rozpoznał udział szatana i modląc się żarliwie, mocą swej wiary, sprawił, że złodziej zwrócił zawłaszczone dokumenty.
Wzrost popularności świętego
Do zwiększenia się sławy świętego przyczyniła się niewątpliwie Ludwika Buouffier i jej świadectwo. W 1890 r. owej damie zepsuł się zamek do sekretarzyka. Po pomoc zwróciła się do św. Antoniego i obiecała, że w zamian za rozwiązanie kłopotu złoży ofiarę dla ubogich. Wkrótce zamek cudownie sam się naprawił, a całe wydarzenie zostało szeroko nagłośnione. Historia ta bardzo ożywiła kult św. Antoniego, wzmocniła jego pozycję w plejadzie kanonizowanych do tego stopnia, iż do dzisiaj w większości kościołów znajdują się skarbonki św. Antoniego, do których wierni mogą wrzucać intencje i podziękowania wraz z datkami. Ofiary pieniężne przeznaczane są dla biednych.
Antoni – pożądany patron
Wraz ze wzrostem popularności świętego zwiększyła się oczywiście częstotliwość nadawania dzieciom imienia Antoni. Nie ma się czemu dziwić. Któż nie chciałby mieć takiego patrona? Antoni Padewski to przecież nie tylko święty od rzeczy zagubionych, ale także opiekun dzieci, górników, małżeństw, narzeczonych, ubogich czy podróżnych, a przede wszystkim osób, które czują się zagubione, nie mogą odnaleźć właściwej drogi w swoim życiu.

Przykład modlitwy o wstawiennictwo św. Antoniego
Święty Antoni, błagamy Cię pokornie, abyś wejrzał na nas i przyszedł nam z pomocą. Ty wspierasz wszystkich, którzy proszą Cię o opiekę. Wspomagaj nas w naszych troskach i kłopotach. Twoi czciciele wiedzą, jak skuteczne jest Twe wstawiennictwo w odnajdywaniu rzeczy zgubionych, ochronie przed kradzieżą, niesieniu ulgi w cierpieniu. Niech wszyscy odczuwają twoją pieczę, wielbiąc Boga Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.

Dodaj komentarz