Kim jest Święty Mikołaj?

św. MikołajMikołajkowy zwyczaj wręczania sobie prezentów i drobnych upominków jest bardzo miły i lubiany szczególnie przez najmłodszych. Każdego roku 6 i 24 grudnia dostajemy wspaniałe podarunki, oczywiście wszyscy wiedzą, że dzieje się to za sprawą Świętego Mikołaja, który je nam przynosi. Jednak wiele dzieci nie wie, skąd zwyczaj wręczania sobie upominków pojawił się w naszej kulturze i kim tak naprawdę był św. Mikołaj?

Ta miła mikołajkowa tradycja przywędrowała do Polski w drugiej połowie lat 60-tych ubiegłego stulecia. A kim był św. Mikołaj? Otóż to postać historyczna, Mikołaj urodził się w ok. 280 roku. Warto wiedzieć, że pochodził z zamożnej rodziny. Już od najmłodszych lat święty Mikołaj był bardzo wrażliwy w stosunku do innych ludzi. Jego rodzie zmarli w czasie panującej epidemii, wówczas cały swój majątek rozdał, a sam wstąpił do klasztoru. Z czasem został wybrany biskupem miasta Mira w Azji Mniejszej. Tam właśnie był bardzo ceniony dzięki swojej hojności i trosce, jaką otaczał innych ludzi. Pomagał w bardzo dyskretny sposób, ale jednak jego wsparcie docierało do potrzebujących. Święty Mikołaj zmarł 6 grudnia około roku 345.

Od czasu śmierci Świętego Mikołaja właśnie 6 grudnia, a także w dzień Wigilii Bożego Narodzenia, czyli 24 grudnia otrzymujemy prezenty. Warto wiedzieć, że 6 grudnia roznosi je osobiście, w Wigilię z kolei według opowieści przybywa na saniach, które oczywiście ciągną renifery, a podarunki wrzuca przez komin, bywa również, że zostawia je w skarpecie. Według zwyczaju grzeczne dzieci dostają wspaniałe wymarzone prezenty, z kolei te, które w ciągu całego roku były niegrzeczne – rózgę.

Dawniej Święty Mikołaj przedstawiany był jak sędziwy staruszek z długą brodą, w ręku trzymał pastorał. Obecnie jego wizerunek uległ zmianie i zwykle na ilustracjach widzimy postać w czerwonym stroju z dużym brzuchem i długą białą brodą. Na głowie obowiązkowo powinna znaleźć się czerwona czapka z białym pomponem, a w ręku oczywiście Święty Mikołaj trzyma worek z prezentami. Taki wizerunek budzi w nas sympatię. Tak też wyglądający Mikołaj odwiedza grzeczne dzieci każdego roku w ich domach.

Mikołajki to bardzo miła tradycja, warto więc ją kontynuować i wręczać sobie drobne upominki, takie jak choćby pocztówka elektroniczna z życzeniami i mikołajkowymi wierszykami. Można ją bardzo szybko wysłać i sprawić ogromną radość bliskiej osobie.

Obecnie 6 grudnia wręczając dzieciom mikołajkowe prezenty z okazji Mikołaja jeden z rodziców czy też wujków zakłada strój Świętego Mikołaja, czyniąc ten dzień jeszcze bardziej wyjątkowym. Kiedy jednak nadejdzie czas mama lub tata powinni opowiedzieć swoim pociechom historię o prawdziwym świętym Mikołaju, biskupie z Miry.