Kiedy wypada Zimna Zośka i Zimni Ogrodnicy?

Zimna Zośka i Zimni Ogrodnicy

Zimna Zośka i Zimni Ogrodnicy

“Zimna Zośka” może mocno zdenerwować niejednego mężczyznę, zwłaszcza ogrodnika. Nie jest to jednak złośliwa ani wyrachowana kobieta, ale specyficzne zjawisko klimatyczne charakterystyczne dla krajów Europy Środkowej  i Wschodniej. Nazwa pochodzi oczywiście od dnia 15 maja, na który przypadają imieniny Zofii. W tym bowiem czasie następuje zwykle okres wiosennych przymrozków, chłód nasila się, ale jest to już ostatnie “tchnienie zimy”.

Potem, jak głosi tradycja, aż do jesieni mróz nie zagraża roślinom. Obserwacje ludowe odzwierciedlenie znalazły w licznych przysłowiach, m. in. “Za świętą Zofiją pola w kłos wybiją”.

 

Ostatnio bardzo popularne stały się staroświeckie imiona o długiej tradycji, które jeszcze niedawno wydawały się zbyt przestarzałe, zdezaktualizowane. Jak się okazuje, zupełnie niesłusznie. Jednym z takich imion jest pochodzące z języka greckiego imię Zofia. Dlaczego warto nadać dziecku właśnie to imię?

Zofia=mądrość

Rodzice przy wyborze imienia dla swych pociech często kierują się jego znaczeniem. Przeważnie chcą, by było ono w pewien sposób symboliczne, by określało osobę, która go nosi. Decydując się na Zofię, na pewno dziecka nie skrzywdzimy, bowiem Zofia to z gr. „mądrość”. Do tego skojarzenia, jakie to imię za sobą niesie (filozofia-umiłowanie mądrości), należą niewątpliwie do bardzo pozytywnych.

Zofia albo Zosia

Z pewnością zaletą imienia Zofia jest to, że bardzo dostojnie brzmi, a równocześnie posiada wiele zdrobnień: Zosia, Zośka, Zosieńka, Zenia, Zofka, Sonka, Sonia, Zochna, Zocha. Dzięki temu można imię to dostosować do wieku osoby, która je nosi i zawsze wydaje się odpowiednie. Gdy dziecko jest małe poważne formy brzmią przecież dziwnie i dlatego bardzo dobrze, że można powiedzieć „Zosiu” zamiast „Zofio”, z kolei osoba dorosła, której nie wypada być już Zosią, spokojnie może używać formy bardziej oficjalnej.

Imię Zofia zobowiązuje

Imię Zofia nosiło przez wieki i nosi nadal bardzo dużo znanych osób, zarówno w dziedzinie nauki, sztuki, jak i po prostu show-biznesu. Wystarczy wymienić chociażby: astronomkę Sophię Brahe, aktorki Sophię Loren i Sophię Marceau, pisarkę Zofię Nałkowską, artystkę Zofię Stryjeńską, celebrytkę Sonię Bohosiewicz. Można by więc wywnioskować, że kobiety o tym imieniu mają duży potencjał twórczy i szansę na sławę.

Święta patronka

Osoby wierzące do imienia Zofia powinna przekonać postać patronki tego imienia – św. Zofii Rzymianki żyjącej w II w. n. e. za cesarza Hadriana. Święta ta opiekuje się wdowami i samotnymi, a także uważa się ją za sprawującą pieczę nad ludźmi mądrymi. Jako jedna z pierwszych świętych i męczenników chrześcijaństwa uchodzi za przykład wszelkich cnót.

Szczególna opieka gwiazd

Według astrologów kobiety noszące imię Zofia znajdują się pod szczególną opieką gwiazdy porannej (Wenus) oraz Saturna. Z tego względu Zofie to kobiety zrównoważone, stałe, dla których trudności są do pokonania, a zadania życiowe zawsze łatwe. Zofia nie cofa się nigdy przed wysiłkiem i pracą, jest wytrwała i silna, a przy tym pogodna, wesoła, budzi sympatię i dobrze odnajduje się w grupie.

Dodaj komentarz