Jakie kwiaty na Dzień Matki?

kwiaty dla mamyUroczystość Dnia Matki coraz bliżej, a my wciąż nie mamy pomysłu na prezent? Jak okazać nasz szacunek i podziękowania za wszystko, co mama musiała z nami przejść i radość z tego, że zawsze mogliśmy liczyć na jej pomoc? Wyrazić to można obdarowując mamę prezentami, laurkami, ręcznie robionymi dekoracjami i ozdobami, recytacją wierszyków, wspólnym spędzeniem tego dnia. Niezawodne wciąż pozostają kwiaty. Niezależnie od tego, czy będą dodatkiem, czy prezentem głównym, z pewnością dobrze spełnią swoją rolę, ponieważ na ich czar odporna jest mało która kobieta.
Sukces polega tutaj na dobraniu odpowiednich kwiatów do charakteru i gustu naszej mamy.

A więc, róża czy por?

Można oczywiście kierować się popularną wszędzie symboliką i „mową” kwiatów. Jednak często symbole te poddane są władzy przesądnych stereotypów i uwarunkowane kulturowo. Bo dlaczego mamy strzec się kaktusów i wrzosów, skoro nam się podobają? Oczywiście, jeżeli nasz pomysł polega na podarowaniu mamie bukietu, który ma „przemawiać”, to warto powrócić do dziecięcego zwyczaju i postawić na polne kwiaty. Bukiet ze stokrotek, konwalii, krokusów, niezapominajek lub bzu będzie oznaką radości i podziękowania, zapewnieniem o naszej pamięci i wdzięczności za obecność przy nas każdego dnia. Tradycją pozostają czerwone róże, jako wyraz miłości dla Mamy.

Dobrze widziane we wszelkich kompozycjach z kwiatów ciętych są frezje – symbol uznania i radości, doskonale prezentujące się w bukietach. Podobnie zresztą jak lilie i margaretki symbolizujące piękno, lekkość i stateczność zarazem.
Może jednak mama preferuje kwiaty doniczkowe? Pięknym prezentem i ozdobą każdego wnętrza z pewnością stanie się storczyk. Mama powinna też ucieszyć się z uroczych, miniaturowych słoneczników. Dla mam zapracowanych i zapominalskich najlepsze będą zielonolistne zamiokulkasy zamiolistne. Pod tą dziwaczną nazwą kryje się gatunek niezwykle odporny na zanieczyszczone powietrze, brak wody, a nawet światła. Wybierając na prezent kwiat doniczkowy warto zastanowić się nad odpowiednią doniczką. Można ją udekorować własnoręcznie na Dzień Matki, dzięki czemu roślina stanie się dodatkową ozdobą.
Jeśli nasza mama nade wszystko ceni sobie jednak oryginalność, może warto zaryzykować i podarować jej przepięknie przybrany bukiet z…porów, z których można wieczorem przygotować sałatkę. Albo bardzo praktyczną w letnie dni, owadożerną rosiczkę lub muchołówkę. Taki prezent na pewno nie będzie banalny, a wzbogacony tradycyjną kartką z życzeniami na Dzień Matki zapewni mamę w dniu jej uroczystości o naszym szacunku i wdzięczności.

Dodaj komentarz