Dzień Świętego Krzysztofa

Dzień Bezpiecznego KierowcyKażdego roku 25 lipca obchodzony jest Dzień Świętego Krzysztofa – patrona kierowców. W kościele katolickim w tym właśnie dniu odbywa się poświęcenie pojazdów: samochodów, motocykli, a także rowerów. 25 lipca to również Dzień Bezpiecznego Kierowcy, który także jest obchodzony w polskich kościołach, warto również wiedzieć, że tydzień, w którym przypada wspomniany Dzień Bezpiecznego Kierowcy nazywany jest tygodniem św. Krzysztofa. Poniżej kilka wiadomości na temat Dnia Świętego Krzysztofa.

Z racji tego, że życie św. Krzysztofa nie jest dobrze udokumentowane nie wiemy zbyt wiele na jego temat. Jednakże odnotowano fakt, że św. Krzysztof pochodził z Azji Mniejszej. Ponadto wiadomo, iż umarł on śmiercią męczeńską. Miało to miejsce ok. 250 roku podczas prześladowań cesarza Decjusza. Według podań, Krzysztof był olbrzymem próbującym odpokutować swoje grzechy, które popełnił w swoim życiu. Święty Krzysztof zaczął zatem na swoich ramionach przenosić przez rzekę Jordan ludzi. Legenda mówi, że pewnej nocy Krzysztof został poproszony o przeniesienie na drugą stronę dziecka. Kiedy wziął je w swoje ramiona, poczuł ciężar, z którym nie mógł sobie poradzić. Wówczas to Krzysztof zapytał kim jest dziecko, w odpowiedzi usłyszał, iż jest Chrystusem, całym światem, a wszystko to dźwiga właśnie Krzysztof. Olbrzym dowiedział się wtedy także o swoich losach, a także o męczeńskiej śmierci.

Warto wiedzieć, że św. Krzysztof jest patronem nie tylko kierowców, ale także pielgrzymów, flisaków, żeglarzy, podróżników. Ponadto święty ten jest również patronem dobrej i lekkiej śmierci. W wielu parafiach w całej Polsce już tradycją stało się święcenie pojazdów. Ponadto często kierowcom wręczana jest przy tej okazji modlitwa do świętego Krzysztofa.Poświęcenie pojazdów

Według dawnych wierzeń, każdy kto spojrzy na św. Krzysztofa rano, ma wówczas zapewnioną na cały dzień ochronę przez złymi wydarzeniami. Warto również wiedzieć, że w kościele katolickim Dzień Świętego Krzysztofa obchodzony jest 25 lipca, natomiast w prawosławiu 9 maja.

Wspomniany Dzień Bezpiecznego Kierowcy w Polsce obchodzony jest dopiero od roku 2006, również w dniu, kiedy przypadają imieniny Krzysztofa. Inicjatywa związana z obchodami właśnie Dnia Bezpiecznego Kierowcy pochodzi od krajowego Duszpasterstwa Kierowców. W minionych latach w tym właśnie dniu kierowcy zamiast mandatu otrzymywali obrazki ze św. Krzysztofem, a także modlitwę do patrona kierowców. Jednakże anulowanie mandatów było możliwe tylko w przypadku drobnych przewinień jak np. rozmowa przez telefon w trakcie jazdy.