Dzień Spódnicy – 30 paździenika

Najmodniejsze spódniceZwracanie uwagi na różnego typu problemy poprzez ustanawianie szczególnych dni jest zjawiskiem powszechnym i pozytywnym. Oprócz tradycyjnych obchodów rocznicowych pojawia się natomiast wiele uroczystości pomniejszych, może o mniejszym oddźwięku, ale zwracających uwagę na różnorodne zjawiska, podnoszących świadomość społeczną, zmuszających do zastanowienia się nieraz nad codziennością. Oprócz dni tak standardowych, jak Dzień Zakochanych, Dzień Chłopaka, Dzień Kobiet, istnieje w kalendarzu szereg świąt mniej znanych. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że swój dzień posiada choćby uśmiech. W rzędzie tego typu świąt postawić można także Dzień Spódnicy, przypadający na 30 października.
Spódnica, czyli najbardziej chyba kobiecy atrybut damskiej garderoby, zostaje jednak bardzo często wypierana przez praktyczne i powszechne spodnie. Głównym powodem jest tutaj przede wszystkim wygoda. W dzisiejszym, zabieganym tempie życia, panie zdecydowanie preferują różnego rodzaju spodnie. Na odsłonięcie nóg pozwalają sobie, jeśli nie wyłącznie podczas ważnych uroczystości, to bardzo rzadko. A szkoda, ponieważ obecne modele spódnic umożliwiają tak różnorodne stylizacje, które podkreślać mogą charakter każdej z pań.
Dzień Spódnicy ma na celu zatem uczczenie rzadziej zauważalnego obecnie zjawiska z zakresu mody i codziennych zwyczajów z zakresu ubioru. Warto więc w tym szczególnym dniu założyć jednak spódnicę, nawet jeśli na co dzień nie mamy zwyczaju.
Taki dzień powoduje też, że zastanawiamy się nad karierą tego elementu kobiecego ubioru. Na dawnych fotografiach często zauważyć można panie w długich, misternie zdobionych sukniach. Były one bowiem od wieków tradycyjnym strojem dla kobiet, ale, kiedy pojawiły się spódnice? Okazuje się, że spódnice były elementem męskiego ubioru. Obecnie nawet zauważa się ten zwyczaj powrotu do korzeni w męskich stylizacjach.

Modę na noszenie spódnic przez panie wylansowały sufrażystki. Miało to miejsce w początkach XX wieku. Początkowo spódnice sięgały do kostek. Dopiero za sprawą Mary Quant, która dokonała rewolucji, proponując krótsze spódnice, zaczęto skracać ich długość. Tak przedstawia się zatem kariera popularnej spódniczki mini.
Ustanowienie Światowego Dnia Spódnicy stwarza zatem okazję dla pań, które do tej pory przyzwyczajone i nieprzekonane do założenia spódnic, mogą przełamać dotychczasową barierę. Obecnie dobrać można taki model kolor spódnicy, że każda kobieta powinna znaleźć coś odpowiedniego zarówno do swojej figury, jak i do gustu.