Dzień bez Samochodu

Europejski dzień bez samochodu22 września obchodzony jest Europejski Dzień bez Samochodu. Często mówi się również o Światowym Dniu bez Samochodu. Dzień bez Samochodu to kampania międzynarodowa mająca na celu wspieranie ekologii. Dzień ten jest zwieńczeniem Tygodnia Mobilności, który nazywany jest również Tygodniem Zrównoważonego Transportu. Coraz więcej miast przyłącza się do tej kampanii. Wówczas często zamykane są centra miast dla ruchu samochodowego.

Kampania Dzień bez Samochodu ma na celu kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, a także upublicznianie wiadomości o negatywnych skutkach związanych z korzystaniem z samochodów. Wymienić tutaj należy również przekonanie mieszkańców Europy do alternatywnych środków transportu, promowanie transportu publicznego i wskazanie, że życie bez samochodu w mieście jest możliwe, jak również przyjemniejsze. Prowadzona kampania ma również wpływ na ulepszenie jakości życia w mieście, mowa tutaj m.in. o zmniejszeniu hałasu oraz zanieczyszczenia powietrza.

Pomysł obchodzenia dnia bez Samochodu narodził się we Francji w 1998 roku, natomiast w Polsce kampania wprowadzona została w roku 2002. Z kolei w 2008 roku do przedsięwzięcia przyłączyły się 84 miasta z Polski.

W Warszawie Dzień Bez Samochodu po raz pierwszy organizowany był w 2006 roku. W tym dniu przejazd środkami komunikacji miejskiej dla posiadaczy samochodów jest nieodpłatny. Co więcej, organizowane są punkty, gdzie można bezpłatnie wypożyczyć rower.

Przeprowadzana regularnie od kilku lat kampania cieszy się coraz większą popularnością i coraz większym uznaniem. Wielu kierowców tego jednego dnia w ciągu roku chętnie rezygnuje z samochodu i „przesiada się” do pojazdów komunikacji miejskiej. Zachętą jest możliwość korzystania czy to z autobusów, czy z tramwajów, a także metra bezpłatnie, jednakże najczęściej konieczne jest okazanie ważnego dowody rejestracyjnego samochodu osobowego.Światowy dzień bez samochodu

W ramach obchodów wspomnianego Tygodnia Zrównoważonego Transportu organizatorzy, a także organizacje pozarządowe i media zawsze przypominają, jak szkodliwy jest wpływ spalin samochodowych na zdrowie, a także życie każdego człowieka. Promowane są zatem proekologiczne rozwiązania, która zastosować można w transporcie, ale także alternatywne paliwa oraz komunikacja zbiorowa.

Każdego dnia wiele osób zasiada za kierownicą swojego samochodu i podąża w różnych kierunkach, czy to do pracy, czy też w inne miejsca. Choć samochód to ogromne ułatwienie i usprawnienie, warto jednak jeden dzień w roku zostawić swoje auto w garażu i tym samym przyłączyć się do kampanii prowadzonej w całej Europie.