Dzień Babci i Dzień Dziadka

dziadkowieJest taki jeden dzień w roku, na który z utęsknieniem czekają wszyscy polscy dziadkowie – to 22 stycznia – ich święto. Początek uroczystości ku czci najstarszych członków rodziny rozpoczyna się jednak już dzień wcześniej – 21 stycznia – kiedy to świętują polskie babcie.

Początek roku wydaje się więc niezwykle burzliwy – dopiero co zakończyła się impreza sylwestrowa, a już szykuje się kolejna zabawa (może trochę mniej szalona, ale tak samo ważna – albo nawet dużo ważniejsza) – święto ukochanych dziadków.

Zarówno Dzień Dziadka, jak i Dzień Babci to święta, które w polskiej kulturze funkcjonują od niedawna (pierwsza wzmianka na ich temat pojawiła się dopiero w latach 60. XX wieku), choć dziś wydaje się, jakby obchodzone były zawsze.

Pod koniec stycznia w sklepach rozpoczyna się (ponownie, biorąc pod uwagę Święta Bożego Narodzenia) prawdziwa gorączka – młodzi ludzie biegają zaaferowani między stoiskami, potrącając się wzajemnie i rozpaczliwie starając się znaleźć wyjątkowy prezent dla ukochanych dziadków. Pomysłów jest tu naprawdę wiele. Dziadek z pewnością będzie zadowolony ze skórzanego portfela, perfum, krawata albo albumu na zdjęcia. Ukochana babcia z kolei ucieszy się na widok bukietu swoich ulubionych kwiatów, pastelowej apaszki lub rękawiczek. Są to jednak prezenty bardzo uniwersalne – dlaczego choć raz nie postarać się o coś oryginalnego?

Jeśli mowa o oryginalnych upominkach dla dziadków, to nie można nie wspomnieć o tym, że najbardziej cieszą prezenty wykonane własnoręcznie przez wnuki, w grę wchodzą tu: najróżniejsze laurki, wazony wykonane techniką decoupage, szaliki, a także płyty z nagranymi ulubionymi przebojami dziadka lub babci. Jeśli dziadkowie charakteryzują się otwartością i nie lubią odstawać od mody – warto jest zaryzykować i podarować im coś ciekawego. Ciekawym prezent z pewnością jest cyber papieros (dla dziadków, którzy nie mogą pozbyć się nałogu), gazeta z oryginalnym tytułem i zdjęciem przedstawiającym naszych ukochanych dziadków, a także pudełko czekoladek z napisem: „Kocham Cię Dziadku” lub Kocham Cię Babciu. Nie są to oczywiście jedyne możliwości – wszystko przecież zależy od wyobraźni wnuków. Nie ma więc na co czekać – kochane wnuki bierzcie się do roboty i wymyślajcie wyjątkowe prezenty dla dziadków!