Jak wygląda dzień ramadanu?

islamWakacje, czas odpoczynku, spokoju i błogiego leniuchowania. Lato to także czas na podróże, na poznawanie nowych kultur i obyczajów. Bardzo często za cel wakacyjnych wyjazdów obiera się ciepłe kraje, takie jak Turcja, Egipt Tunezja, czy Maroko, które są krajami islamskimi.
Kultura krajów Bliskiego Wschodu jest zupełnie różna od kultury, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni na co dzień. Większość z tych krajów jest krajami islamskimi.
I choć do widoku muzułmanina jesteśmy już przyzwyczajeni, ponieważ wyznawcy Allaha mieszkają także w Polsce, to jednak zupełnie inaczej jest znaleźć się w kraju, w którym to my jesteśmy mniejszością.

Jeśli wybieramy się na wakacje właśnie do takiego kraju należy pamiętać, że jest to kraj o zupełnie innych zwyczajach. W zależności od tego, w jakim okresie kalendarza muzułmańskiego trafimy do takiego kraju, musimy być przygotowani na różne utrudnienia. Miesiącem, który najbardziej różni się od innych jest nasz wrzesień, który dla muzułmanów jest miesiącem Ramadan. Przez 30 dni wyznawcy Allaha poszczą i to w sposób bardzo rygorystyczny.
Prawo islamskie jasno wskazuje post, jako jeden z filarów islamu. W czasie trwania Ramadanu, każdy muzułmanin, jeśli tylko nie jest zwolniony w szczególnych przypadkach, zobowiązany jest do powstrzymania się od spożywania pokarmów, picia, palenia i seksu do wschodu słońca aż do jego zachodu. Muzułmanie spożywają wtedy wyłącznie dwa posiłki: jeden przed wschodem słońca, a drugi, bardziej obfity, po zachodzie.
W niektórych państwach islamskich, w czasie trwania Ramadanu, tubylcy mogą nie być tak bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów jak zazwyczaj. Oczywiście nie jest to regułą, jednak powszechnie wiadomo, że człowiek, jeśli jest głodny, to nie zawsze panuje nad swoimi nerwami. Z pewnymi utrudnieniami trzeba liczyć się szczególnie wtedy, gdy zbliża się zachód słońca. Bywa tak, że wiele firm i instytucji jest wcześniej zamykane, by ich pracownicy mogli zdążyć na uroczystą kolację i najeść się do syta. Jednak na taką wieczerzę nie mogą jeść np. mięsa wieprzowego, gdyż jego spożywane jest zakazane w islamie. Prawo islamskie nie nakazuje turystom by zachowywali post, jednak pewnym nietaktem jest przechadzanie się z jedzeniem wśród wygłodniałych ludzi. Oprócz powstrzymania się od spożywania pokarmów, muzułmanie zobowiązani są także do modlitwy. Specjalne modlitwy odmawiane są w nocy i są to przede wszystkim wersety w Koranu. Jeśli wykażemy się znajomością zasad kultury islamskiej i zrozumieniem dla praw i zwyczajów muzułmanów, wakacje w kraju wyznawców Allaha przebiegną bez większych przeszkód.