Boże Narodzenie w innych krajach

Boże Narodzenie w innych krajachObyczaje bożonarodzeniowe w różnych regionach naszego kraju są nieco odmienne od siebie. Nic dziwnego, że obchodzenie Świąt Bożego Narodzenia w różnych krajach tym bardziej przebiega inaczej.

Polskie zwyczaje lokalne tradycje świąteczne różnią się przede wszystkim rodzajem dań podawanych na Wigilię. Natomiast okazuje się, że w wielu krajach w ogóle nie obchodzi się Wigilii. Nie ma jej z pewnością w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Francji czy Australii. Jak więc wygląda świętowanie Bożego Narodzenia w innych krajach?

Chociaż jeśli chodzi o  tradycje bożonarodzeniowe w Australii są tam w ogóle specyficzne, bo odbywają się w środku lata. Zwykle spędza się je na plaży zajadając owoce morze, sałatki i potrawy z grilla. Dopiero wieczorem robi się bardziej świąteczna atmosfera, kiedy wszyscy  wspólnie śpiewają kolędy przy blasku świec.

Zupełnie inaczej wyglądają Święta Bożego Narodzenia w Szwecji. Są bardzo zimowe, białe, bajkowe. Wigilia rozpoczyna się tam wcześniej niż w Polsce. Całe rodziny jedzą wspólny obiad. Tradycyjnie podawanym daniem jest „iutfisk”. Jest to rodzaj wędzonej ryby z sosem. Inne jedzone przez Szwedów potrawy wigilijne to galaretka wieprzowa, kasza gryczana, kasza ryżowa z mlekiem. Na deser podawane są pierniczki i grzane wino. Potem jest czas na rozdawanie prezentów i często tańczenie przy choince! Jest to dużo bardziej popularne niż wspólne śpiewanie kolęd.

Kolędy, jak również Wigilia, są za to w Niemczech. Kolacja wigilijna jest tam raczej dosyć skromna – sałatka kartoflana, kiełbasa, koszona kapusta. 24 grudnia jest jeszcze dniem wypełnionym przygotowaniami przed Świętami, kiedy to w końcu przychodzi czas na prawdziwe ucztowanie. Na świąteczny obiad podawana jest zwykle pieczona gęś, na deser zaś strudel. Warto wiedzieć, że zwyczaj ubierania choinki pochodzi właśnie z Niemiec.

Jest on także bardzo ważny dla Amerykanów. W ogóle dekoracje świąteczne w USA pojawiają się dość wcześnie i jest ich naprawdę sporo – na wystawach sklepowych, domach, ulicach, latarniach. Jeśli chodzi o centra towarowe ładne ozdoby są częścią kampanii reklamowej. Amerykanie kupują dużo prezentów, zwłaszcza dla dzieci. Podarunki wkłada się do specjalnych skarpet na prezenty świąteczne. Podobnie jest w Anglii. Tam też bardzo ważny jest zwyczaj wysyłanie i wręczania kartek bożonarodzeniowych.

Prawie we wszystkich krajach podczas Bożego Narodzenia wręczane są podarunki, słucha się kolęd i ubiera się choinkę. Jednak jeśli chodzi o świąteczne drzewko jest jeden kraj, gdzie zamiast niego w domach ustawia się szopki bożonarodzeniowe. Chodzi mianowicie o Francję. Trzeba też przyznać, że Francuzi jedzą wyjątkowo dobry obiad świąteczny. Na stole pojawia się bowiem indyk nadziewany kasztanami oraz szampan.